07.03.2018.
Službena Petrinja
   390
U Petrinju stiglo 10 predstavnika europskih zemalja iz projekta AGRI URBAN - gradonačelnik uputio srdačnu dobrodošlicu

Svečani prijem delegacija gradova partnera, na međunarodnom sastanku, održao se danas u Velikoj vijećnici Grada Petrinje. 

Program ovog međunarodnog sastanka u sklopu je projekta AGRI URBAN. Predstavnike delegacije gradova partnera dočekali su Darinko Dumbović, gradonačelnik Grada Petrinje, Viktorijom Kaleb, zamjenica gradonačelnika te suradnici. Ovom prilikom gradonačelnik Dumbović pozdravio je sve prisutne te rekao:

„Dobar dan dragi prijatelji Petrinje, dobrodošli u naš grad. Vjerujem iskreno i prijateljski da ćete svi Vi koji ste danas ovdje napraviti dobar rezultat i dobrim primjerima prakse pokazati s čime dolazite, a mi kao Grad Vas prije svega dočekujemo otvorenog srca jer smo Grad prijatelj djece, ali i svih dobro došlih ljudi koji dolaze u naš Grad.

Prije četiri godine u Mariboru smo vidjeli koje su mogućnosti URBACTA te smo kao Grad zadovoljni jer smo naučili primjere dobre prakse te smo naučili da je to jedno ogromno bogatstvo i s tim bogatstvom želimo i dalje živjeti.

Došli ste u grad koji ima bogatu povijest, te koji je kroz povijest imao uspone i padove. Grad koji se je dizao uvijek iz pepela kao Fenix. Mi smo prošli Domovinski rat , možemo reći da smo prije 20 i nešto godina platili njegovu ogromnu cijenu. Krenuli smo od nule, imali smo devastirane odnose i devastiranu komunalnu infrastrukturu.

Grad Petrinja se može pohvaliti da povlači velika sredstva kroz Pilot-projekat 5 ratom zahvaćenih gradova i to 206 milijuna eura za što smo napravili Intervencijski plan kroz kojeg ćemo osigurati da ljudi sa svojim vrijednim rukama imaju tradicionalno, ekološko i kvalitetno.

Petrinja je lijepo mjesto, ali nije isto ukoliko radiš ili ne radiš. Kao jedna velika Europska obitelj neka nam ovaj susret bude onaj dio ljubavi i svega što smo vidjeli jedni kod drugih, jedna nadgradnja života, standarda života i neka nam bude vječna inspiracija za ono za što trebamo dati poruku.

Kroz ovo zajedničko druženje dajem poruku da sve trajne vrijednosti ostaju, da narodi ostaju dobri. Petrinja je grad dobročinstva i gostoprimstva i kroz svoje gostoprimstvo pokazati ćemo da bez razlike što je dosta toga devastirano da imamo jedno veliko srce kao domaćin.“

Nakon pozdravnog govora gradonačelnika gospodin Luis Miguel Sousa ukratko je predstavio URBACT III Program, a potom dao riječ koordiratorima Projekta Antoniu Zafri Romero i gospođi Raquel Moreno Vincente koji su predstavili projekt AGRI URBAN.

Za partnere je kroz njihov boravak u Petrinji osmišljen i program u kojem će posjetiti Zelenu kuću, Srednju školu Petrinja gdje će razmjeniti iskustva sa zaposlenicima škole kroz participativnu radionicu, radionicu u Hrvatskom domu. Posjetiti će i LAG Zrinsku goru Turopolje, Centar za šljivu i kesten, OPG Banijska šara te obići nasade kestena.

2018 Grad Petrinja. - Sva prava zadržana
Razvoj - Curious Cat Ltd. - www.curiouscat.hr