Gradonačelnik na aukciji slika OB "Dr. Ivo Pedišić" Sisak

Na prodajnoj izložbi likovnih radova koju je organizirala Opća bolnica „Dr. Ivo Pedišić“ Sisak za kupnju aparata za magnetsku rezonancu sudjelovao je Darinko Dumbović, gradonačelnik Grada Petrinje i zastupnik u Hrvatskom saboru.„Drago mi je što sam ovdje, što možemo vidjeti na ovoj izložbi predivne slike koje večeras nose važnu poruku – kupi me da bismo pomogli, da bismo stvorili ono što je najvažnije, a to je senzibilitet za sve ono što bismo trebali dati u budućnosti – sigurnost za naš grad i našu županiju i sve nas koji živimo u ovoj županiji, da imamo magnetsku rezonancu koja je neophodna. Znamo da su i država i resorno ministarstvo u problemima. Te iste probleme možemo riješiti ako zajednički pokušamo, svi gradovi i sve općine, vidjeti što znači 4 milijuna kuna i što tih 4 milijuna kuna može donijeti svim budućim pacijentima u našoj županiji. To je nešto vrlo korisno. Dao sam prijedlog ravnatelju Dujmenoviću da napravimo ono što je jako važno – da svi gradovi i općine naprave sporazum proporcionalno svom stanovništvu i da daljnjih pet godina izdvajamo za jednu leasing ratu. To znači da ako je nešto 4 milijuna, neka Županija da 20% učešća, dakle 800 tisuća kuna, a razliku ćemo rasporediti na sve gradove i općine. Svi moramo glasno reći da želimo magnetsku rezonancu u gradu Sisku, a ne da nam ljudi putuju u Zagreb i druge gradove. Radi se o abecedi standarda zdravog života u našoj županiji“ – rekao je gradonačelnik Dumbović, te na pitanje, je li mu neko djelo „zapelo za oko“, otkrio je: „Bacio sam oko na sliku našeg petrinjskog slikara Davora Žilića, koja je prekrasna, međutim otišla mi je „ispred nosa“. Ipak, s aukcije nije otišao praznih ruku. U Petrinju se vratio sa skulpturom „Riba“ sisačkog akademskog kipara Marijana Glavnika. Izložba je izazvala velik interes, kako likovnih umjetnika, akademskih slikara i kipara koji su donirali svoja djela, tako i kolekcionara, ljubitelja umjetnina, te svih onih koji su kupnjom likovnih djela željeli poduprijeti nabavku ovog dijagnostičkog uređaja. Riječ je o aparatu za neinvazivnu dijagnostiku koji ima široku primjenu i u svom radu ne koristi rendgensko zračenje. „Ponuđeno je 49 slikarskih i kiparskih radova tridesetak umjetnika iz naše županije, ali i Zagreba i drugih hrvatskih gradova, prva je u nizu akcija kojima će se pokušati prikupiti sredstva za magnetsku rezonancu za sisačku bolnicu“ - rekao je ravnatelj bolnice mr.sc.Tomislav Dujmenović, dr.med.Svoju sliku za izložbu donirao je i petrinjski akademski slikar Davor Žilić koji iza sebe ima više od 60 što samostalnih, što skupnih izložbi i dobitnik je brojnih nagrada i priznanja. Žilić se obratio u ime svih umjetnika koji su donirali svoje radove za ovu aukciju: „Za umjetnike je uvijek posebno zadovoljstvo kad svojim radom mogu pomoći ovako plemenit čin. Svaki umjetnik zna da je uz to što je uložio svoj trud i napor u svoj rad, da je to ipak jednim dobrim dijelom dar i to dar koji je iz nekog razloga baš on dobio. Upravo ovakvim akcijama, taj dar umjetnika postaje dar svih nas, čitave zajednice. Naši radovi u ovakvim slučajevima dobiju konkretno i stvarno djelo koje ima priliku činiti razliku. Što može biti veća čast za umjetnika nego kad može u nečem takvom sudjelovati.“