Službena Petrinja, Vijesti|

Darinko Dumbović, gradonačelnik Grada Petrinje nastavlja borbu protiv izgradnje Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Čerkezovcu. Nakon što je Fond za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško objavio javni natječaj u iznosu od 19.260.000,00 kn bez PDV-a za aktivnosti ishođenja dozvola za izgradnju Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Čerkezovcu, gradonačelnik Dumbović održao je press konferenciju kako bi se javnost upoznala s koracima koje se provode po tom pitanju te kako bi još jednom javno dao do znanja što o tome misli i zašto ne želi da naša županija bude grobnica radioaktivnog smeća.

 „Razlog zašto smo se danas ovdje okupili ( pridržavajući se svih uputa i preporuka Nacionalnog stožera) je taj da je Koronavirus zaustavio cijeli svijet , ali nije one koji su naumili u Trgovsku goru skladištiti radioaktivno ( i tko zna kakvo još) smeće. Fond za financiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško je objavio javni natječaj u iznosu od 19.260.000,00 kn bez PDV-a, i to za aktivnosti ishođenja dozvola za izgradnju Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Čerkezovcu . Iako je Vlada RH rekla da sva ministarstva smanjuju troškove jer se gospodarstvo urušilo , ipak se u “prioritete” stavlja Trgovska gora i troši 20 milijuna kuna za ispitivanja u Čerkezovcu. Svjesni smo s kojim novcem raspolaže Fond , radi se tu o milijardama kuna ( tko kontrolira njihovo trošenje i što javnost o tome zna!.) , ovdje se za projektnu dokumentaciju daje 20 milijuna kn, a zamislite 8 milijuna se ponudilo Dvoru da prihvati centar za odlaganje na lokaciji Čerkezovac. Zato moram još jednom ponoviti da bi bilo puno bolje prihvaćeno da nas je Vlada RH “ napala” sa brzom cestom ili autocestom,mostovima, cestovnom i komunalnom infrastrukturom, razvojem kontinentalnog turizma i eko proizvodnje za koje imamo prorodne resurse i veliki potencijal. To se nije dogodilo, ali su zato “napadnute” naše šume, čiste i nazagađene rijeke, gospodarstvo nam se raspalo, nema autoceste niti do Siska i kako stvari stoje sve više postajemo prostori koji ne vodi nikud, koji se devastira na kojem je sve manje ljudi jer ovdje ne vide svoju perspektivu. Smatram da je došlo vrijeme da se zaostajanje u razvoju područja od Kupe do Une i Save napokon zaustavi, da država prepozna da je ovo područje koje ima perspektivu u ekološkoj proizvodnji, ruralnom turizmu i zdravom životu kojeg treba i traži ne samo Hrvatska , već i Eu. Potencijala i optimizma imamo, ali trebamo brze ceste, prometnu povezanost, komunalnu infrastrukturu . Ako želimo da netko ostane ovdje živjeti, trebamo mu stvoriti uvjete za život i rad, ako želimo da se oni koji su otišli izvan Hrvatske ovdje vrate, dajmo im mogućnost da stvaraju nove vrijednosti i razvijaju ovo područje. Želim ovdje još jednom naglasiti da ćemo i dalje, ne samo ovdje, već i u Zagrebu, do Markova trga upozoravati da ovo područje i ova županija zaslužuju bolje i više. Ovdje se stvarala Domovina, ali smo brzo zaboravljeni…krajnji je trenutak da se ta nepravda ispravi! Naša županija vodi do nikud ..,,ili samo do odlagališta nuklearnog otpada.“

– istaknuo je Dumbović.

Branislav Joka, općinski vijećnik općine Dvor upozorio je  kako se svi koraci oko izgradnje Centra odvijaju prema planu, napominjući kako to bez bespogovorne suradnje općinskog načelnika s Fondom ne bi bilo moguće napominjući da je vladajuća koalicija još 27. ožujka 2018. usvojila prostorni plan u kojem je jasno vidljivo da na lokaciji Čerkezovca postoji odlagalište.

Vlado Ribić, član Stožera za obranu i inicijative NE nuklearnom otpadu podsjetio je na izlet u Zagreb koji je Fond platio djeci u OŠ u Dvoru  pitajući se da li je to zloupotreba djece u svrhu promicanja aktivnosti Fonda. Naglasio je kako načelnik treba piti ponizan i poslušan ne Zagrebu, nego građanima Dvora koji su ga izabrali te slušati i  uvažavati njihov stav i brinuti za njihovu budućnost dodavši da će oni ostati ustrajni u borbi protiv nuklearnog otpada u svom dvorištu.

Mladen Klasnić, koordinator za zaštitu okoliša i održivo gospodarenje otpadom Grada Petrinje istaknuo je kako po direktivama Euroatoma javnost mora biti upoznata i sudjelovati u cijeloj ovoj priči te kako smatra da to znači  održavanje tribina na području cijele županije. Naglašava da javnost mora biti ujedinjena i zajednički se usprotiviti odlaganju nuklearnog otpada u Čerkezovcu kao što se nakon pritiska javnosti odustalo od kompostane u Brezovici u Zagrebu.

U ime Inicijative za zelenu Banovinu javnosti se obratila Snježana Drvodelić koja je najavila da će temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama od općine Dvor, Ministarstva zaštite okoliša i energetike te Ministarstva obrane  RH  tražiti odgovor da li je Morh vojarnu Čerkezovac ustupio Ministarstvu zaštite okoliša, u kojem je pravnom statusu vojarna, tko je za nju sada odgovoran i  tko njome upravlja. Naglasila je kako su ovi postupci koje Fond provodi u vrijeme pandemije koronavirusa u suprotnosti s uredbama direktive Vijeća Europe iz 2011. god o objavljivanju dokumenata u svrhu savjetovanja s javnosti kao i izrada provedbene studije nakon što se već odlučilo za lokaciju odlagališta.

Comments are closed.

Close Search Window