Događaji, Obljetnice, Službena Petrinja, Vijesti|

U spomen na tri žene ubijene na zagrebačkom Općinskom sudu 22. rujna 1999. godine, u Hrvatskoj se svake godine na taj dan obilježava Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Tradicionalno Centar za žene Adela u suradnji s Policijskom postajom Petrinja i CZSS Petrinja organizirao je u subotu, 19. rujna 2020. godine, obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Javna akcija održana je na Gradskoj tržnici u Petrinji podjelom promotivnih letaka i ostalog materijala o postupanju u slučaju nasilja u obitelji. Obilježavanju se pridružio i gradonačelnik Grada Petrinje, Darinko Dumbović, pritom istaknuvši:

„Svakodnevno se trebamo boriti protiv nasilja prema ženama koji pretrpljuju po meni u društvu najveće muke i patnje ali iza tih muka i patnji postoji jedna vječna šutnja koja pokazuje odobravanje mnogih mogu reći obitelji, mnogih susjeda i svih onih koji to vide i onda se svi nekako distanciraju i ne žele s tim imati posla jer ipak je na kraju zbog te tučnjave u pitanju i ljubav koja pobjeđuje to se osjeća jednostavno u društvu i vidi. Žene danas proživljavaju i fizičko i psihičko maltretiranje na kraju krajeva mnoge skupine proživljavaju određeno nasilje uključujući i seksualno to jednostavno nije prihvatljivo. Zahvaljujem se Centru Adela koji pokazuje prije svega veliki senzibilitet i moramo stvoriti i bolje uvjete kako bi Centar imao više financijskih sredstava. Mislim da policija odrađuje tu odlično svoj posao ali imam osjećaj da dalje u sustavu „šepa“ onaj dio gdje se moraju svi oni koji su napravili nasilje nad nevinima, nad slabijima sankcionirati što više i što strožije.“

– zaključio je gradonačelnik. Senka Filipović, predsjednica Centra za žene Adela, zahvalila se gradonačelniku na podršci:

„Zahvaljujem se gradonačelniku Grada Petrinje, Darinku Dumboviću, što je prepoznao rad naše udruge i što nam financijski pomaže i daje nam podršku i pomoć kako bi što kvalitetniju skrb pružili našim korisnicima. Centar za žene Adela djeluje na dvije lokacije, u gradu Sisku je naše savjetovalište u ulici Silvija Strahimira Kranjčevića 6 gdje pružamo žrtvama nasilja i članovima njihovih obitelji savjete naše pravnice i naše socijalne radnice, to su besplatna savjetovanja. Imamo otvoren i SOS telefon na koji se žrtve nasilja mogu javiti za pomoć i podršku 24 sata dnevno, broj je 044/888-888. Ono najvažnije što mi radimo je smještaj žrtava nasilja u sklonište, mi tim žrtvama nasilja osiguravamo najprije smještaj, osiguravamo podmirivanje osnovnih životnih potreba i pružamo im stručnu pomoć a i svu ostalu potrebnu pomoć kako bi ostvarili svoja prava i kako bi zaštitili svoje živote i živote svoje djece od nasilnika. Žrtve nasilja često zbog srama ili zbog straha ne prijavljuju nasilje jer nasilje nije samo fizičko, to je i psihološko i verbalno i ekonomsko nasilje, seksualno nasilje, pozivamo žrtve da se jave da prijave nasilje, ne treba ih biti sram ili strah jer pomoći ćemo im.“

– poručila je Filipović. Goran Pejnović, kontakt policajac iz PP Petrinja, naglasio je kako ovom akcijom se želi javnosti pokazati da je još uvijek kod nas prisutan oblik neprihvatljivog načina ponašanja prema ženama i nasilje u obitelji i na taj način žele senzibilizirati javnost da ukoliko imaju nekakva saznanja da se mogu uključiti i pomoći tim žrtvama odnosno ženama koje trpe nasilje, te dodao:

„Još uvijek imamo određeni broj nažalost kada i žene stradaju smrtno što je najveća tragedija uz sve ove naše aktivnosti koje mi provodimo dogodi se i to međutim mi ne odustajemo i dalje želimo javnost potaknuti da je još uvijek kod nas prisutno i da svi zajedno moramo raditi i pomoći na ovoj vrlo vrijednoj akciji.“

Comments are closed.

Close Search Window