Službena Petrinja, Vijesti|

U izmještenom prostoru Gradske uprave Grada Petrinje održano je potpisivanje Ugovora za pripremu projektno-tehničke dokumentacije i izvođenje radova vraćanja u ispravno radno stanje prometne infrastrukture oštećene potresom na području Grada Petrinje. Vrijednost Ugovora je 72.095.447,31 kn, a radi se o bespovratnim sredstvima koja su Gradu Petrinji odobrena u okviru Poziva za dodjelu bespovratnih financijskih sredstava „Vraćanje u ispravno radno stanje infrastrukture i pogona u području prijevoza oštećenih u potresu na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije, Karlovačke županije, Varaždinske županije, Međimurske županije, Brodsko-posavske županije, Bjelovarsko-bilogorske županije i Koprivničko-križevačke županije“, koji je raspisalo Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.

Ugovor su u ime Grada Petrinje potpisali gradonačelnica Magdalena Komes sa Zajednicom ponuditelja: STRABAG d.o.o. i SWIETELSKY d.o.o. zastupanima po direktoru, Veljko Nižetić i prokuristu, Milivoj Palinić.

Navedenom potpisivanju prisustvovao je i Tomislav Mihotić, državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture.

Gradonačelnica Komes istaknula je kako će se potpisivanjem navedenog Ugovora na području Grada Petrinje visoko dignuti standard življenja građana, te dodala:

„Znamo da je potres, koji nas je zadesio, srušio, ne samo domove, nego i mnogobrojne institucije, koje su činile ovaj grad gradom. Njihova obnova je u tijeku, izrada projektne dokumentacije je u tijeku za same građevine, no u ovom smislu prometa krenuli smo zaista od početka. Sanirali smo već, od potresa do sada, dio prometnica kojima je išao teški promet. Od potresa problem je u gradu Petrinji što su državne ceste baš kroz strogi centar grada, koji je trenutno zatvoren, i unazad nekoliko godina zaista nam je niska kvaliteta prometnica. Znamo da su prometnice jedan od glavnih značajki kvalitetnog življenja, ne samo građana jednog grada, već i preduvjet za bilo kakav razvoj, naročito gospodarski, turistički i u svakom ostalom segmentu.“

– istaknula je gradonačelnica te izrazila zadovoljstvo potpisivanjem navedenog Ugovora i vjeru da će se radovi završiti u roku, te naglasila:

„Na ovaj Poziv za Fond solidarnosti prijavili smo 160 kilometara cesta, govorimo o rekonstrukciji, dakle dio asfaltiranja, dio nasipanja. Pravila Fonda solidarnosti su takva da ne možemo asfaltirati ceste koje prije potresa nisu bila asfaltirane. Ovaj Ugovor koji potpisujemo nije puni iznos koji nam je odobren od strane Ministarstva mora, prometa i infrastrukture odnosno iz Fonda solidarnosti, budući da nismo bili sigurni o kojem iznosu govorimo, prvotni ugovor je potpisan na 72 milijuna kuna, preostao je još dio za potpuni iznos koji nam je odobren, a to ćemo onda, sukladno pravilima Zakona o javnoj nabavi, u dogledno vrijeme ugovoriti naknadno.“

– naglasila je gradonačelnica, te dodala da je u tijeku izrada konkretnog plana asfaltiranja cesta:

 „Odredili smo prioritete, na vrijeme ćemo javnost obavijestiti točno koje će ulice ići po redu u asfaltiranje, govorimo o cestama koje su “žile kucavice” na području grada, u centru grada, malo izvan centra, ulice koje su prioritet u prvoj skupini. Prije početka radova, kroz desetak dana, točno ćemo navesti koje su ulice na redu za izvođenje radova.ˇ

– istaknula je gradonačelnica.

Veljko Nižetić, direktor tvrtke Strabag, naglasio je kako je ovo jedan vrlo izazovan proces i projekt, te dodao:

„Izgradnja komunalne infrastrukture i lokalnih cesta i ulica vrlo je složena, zahtjeva vrlo veliku koordinaciju svih uključenih, od gradskih službi, tako i nas izvođača radova, nadzora, mi držimo da ćemo opravdati povjerenje. Rok nam je 15.05.2023., nadam se da će građani Petrinje15.05. uživati u novoj prometnoj infrastrukturi. Prvo nas očekuju radovi na geodetskim snimanjima, prema prioritetima koje smo dobili od strane predstavnika Grada, izrada projektne dokumentacije, a prve naše predstavnike s mehanizacijom moći ćete očekivati u drugoj polovici srpnja ove godine.“

Tomislav Mihotić, državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, ovom prigodom je istaknuo:

 „Od prvog dana nakon potresa jedan od najvećih izazova na ovom prostoru je bio održavanje prometa jer prometnice su, kao i stambene zgrade, bile oštećene, jednim dijelom i razrušene, trebalo je hitno intervenirati i tu „žilu kucavicu života“ na ovom prostoru održati živom. Mislim da se to uspjelo, niti u jednom momentu nije došlo do značajnijeg prekida prometa. Do sada je kroz Fond solidarnosti osigurano za ceste 448 milijuna kuna, od toga je Grad Petrinja dobio 90 milijuna kuna, također preko Hrvatskih cesta i Županijske uprave za ceste će se jedan dio prometnica, koje su u njihovoj ingerenciji, a na području su Grada Petrinje, sanirati i rekonstruirati. Svi ti radovi moraju biti financijski završeni do 30. lipnja 2023. Do sada je na Banovini potpisano 173 milijuna kuna ugovora, u tih 173 milijuna kuna Grad Petrinja je dobio 90 milijuna kuna. Ukupna šteta na prometnoj infrastrukturi i na telekomunikacijama procijenjena je na 315 milijuna eura. Sigurni smo da ćemo sva ova sredstva iz Fonda solidarnosti dobro iskoristiti i u konačnosti uspješno završiti obnovu Banovine.“

– zaključio je Mihotić.

Comments are closed.

Close Search Window