Događaji, Službena Petrinja, Vijesti|

Socijalno (u Hrvatskoj se naziva i društveno) poduzetništvo je relativno nov način filozofije i poslovanja poduzeća na tržištu. Za razliku od regularnog poduzeća, u socijalnom profit nije glavni cilj poslovanja, iako je bitan radi samog opstanka poduzeća. Ono čemu socijalno poduzeće teži je socijalni učinak i to je jedna od glavnih razlika.

Danas je 19. studeni i Međunarodni je dan socijalnog poduzetništva, u prilici tog dana gradonačelnik  Darinko Dumbović obišao je Šećernicu koja se nalazi u sklopu Male kuće, u ulici Jelene Babić 18.  Zapošljava osobu s invaliditetom, a ovu priliku je dobila Rozana Pentek koja je zbog posljedice moždanog udara postala invalid te je pravi primjer socijalnog tj. društvenog poduzetništva.

Gradonačelnik Darinko Dumbović pohvalio je rad Udruge osoba s invaliditetom SMŽ:

“Ova udruga pokazuje jednu raznovrsnost i pristup prema svemu onome što kroz svoj projekt rade, a svi njihovi projekti su izuzetno važni gdje treba u životu senzibilizirati javnost. Postoji neki ljudi pored nas koji žive drugačije, imaju neke druge probleme, postoje djeca koja imaju poteškoća i sve je to na neki način ovdje zastupljeno. Poštovanje ispred Grada Petrinje i mene kao gradonačelnika, gdje sam uvijek nastojao da se zajednički i partnerski udružujemo te da pokazujemo što bi sve trebali napraviti za svu našu djecu i one koji imaju problem. Ova naša mala Šećernica daje jednu snažnu poruku da se može nešto kvalitetno napraviti, jedna nadgradnja posla, a na kraju je taj projekt i proizvod koji netko treba kupiti i pokazati te na neki način tome pokazivanju treba svima reći hvala što ste kupili ovaj prekrasni šećer od Male kuće. Trebamo pokazati našim ugostiteljima da je ovo proizvod koji bi svi trebali imati i da ovo socijalno poduzetništvo koji želi ući u tržišnu utakmicu. Grad Petrinja će nastojati da prvih 100 tisuća sufinancira iz svojih sredstava kako bi svima bilo lakše. Cilj ovog današnjeg druženja je dati podršku, reći hvala i senzibilizrati se i nadam se da ćemo naš zajednički projekt u Hrastovici započeti već slijedeće godine “

– zaključio je Dumbović.

Aleksandra Milković, izvršna direktorica Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije objasnila je što je to zapravo socijalno poduzetništvo:

„Dan socijalnog poduzetništva obilježava se svakog trećeg četvrtka u mjesecu studenom u sklop’u gloalnog tjedna poduzetništva s ciljem da se zajednici skrene pozornost na funkciju i ulogu za poduzetništva u zajednici. Socijalno poduzetništvo je nešto što je kod nas relativno nepoznato, možda toliko i neprihvatljivo iz razloga što je najčešće i neprofitno, međutim ima značajnu ulogu u zajednici, a to je da čini zajednicu socijalno osjetljivom. Uloga socijalnog poduzetništva da zapošljava socijalne skupine kao što je slučaj ovdje u Udruzi osoba s invaliditetom u našem primjeru socijalnog poduzetništva u našoj Šećernici gdje zapošljavamo osobu s invaliditetom ili da tvrtke koje se bavi socijalnim poduzetništvom rade proizvode ili usluge za socijalno osjetljive skupine. Naša uloga Udruge je upravo ova koja je, a nekako smo se onda nadovezali na ulogu socijalnog poduzetništva i razvoju. U našoj županiji postoji preko 20 tisuća osoba s invaliditetom negdje oko tri tisuće na području grada Petrinje, a svega par stotina je njih radno sposobno. Prema podacima na području Petrinje 14 poslodavaca je moralo platiti kazne zbog razloga što nisu zapošljavali osobe s invaliditetom“

– rekla  je Milković.

Manda Šalić, voditeljica financijske i administrativne službe rekla je nešto više o samoj Šećernici:

„Početkom 10. mjeseca od Zavoda za vještačenje i profesionalnu rehabilitaciju dobili smo obavijest da smo prošli na jednom natječaju ubiti to je potpora od Zavoda za rehabilitaciju kojima se potiču društveni poduzetnici koji zapošljavaju osobe s invaliditetom i koji je u svrhu razvoja poslovnih tehnologija i zapošljavanja osoba s invaliditetom. Tako smo mi s našom idejom i poslovnim planom, javili na natječaj te smo dobili sredstva u iznosu od 353 tisuće kuna. Sredstva ćemo uložiti u našu Šećernicu i društveno poduzetništvo gdje ćemo urediti prostor na petrinjskom placu. Taj prostor je poznat svima kao glinena priča, gdje smo krenuli s idejom porizvodnje glinenih proizvoda pa smo to prebacili u neki veći prostor. U međuvremenu smo zaposlili Rozanu na punjenju ugostiteljskog šećera tako da smo ovim sredstvima osigurali prostor koji do sada nismo imali. Trenutno smo u Maloj kući gdje nemamo prostor i gdje ometamo druge aktivnosti, ali kada dobijemo sredstva i kad krenemo u realizaciju tog projekta osigurati prostor, tehnologiju i novi uređaj koji će Rozani pomoći da bude učinkovitija i da olakšamo taj proces. Planiramo edukaciju za jednu osobu gdje bi se trebala educirati za grafičkog dizajnera, a time ćemo ujedno proširiti našu gospodarsku djelatnost gdje ćemo građanima, udrugama i poduzetnicima moći pružati izrade vizualnih identiteta za njihova poduzeća. Šećer se trenutno prodaje na području Petrinje, Gline, Dvora, Hrvatske Kostajnice, Sisaka, Velike Gorice i Grada Zagreba“

– rekla je Šalić.

Comments are closed.

Close Search Window