Srednja škola Petrinja prigodnom svečanošću danas je obilježila 164. godišnjicu osnivanja.
Kroz bogatu povijest u ovoj su školi, kao učenici ili profesori, djelatnici ili ravnatelji, svoj trag ostavili mnogi znameniti ljudi – znanstvenici, slikari, kipari, pjesnici.
Školi u čast njeni su učenici danas izveli zanimljiv glazbeno-scenski program, nagrađeni su istaknuti profesori-mentori, održana je prezentacija o povijesti, ali i budućnosti Srednje škole Petrinja koju je nakon potresa ugostila u svojim prostorima OŠ Mate Lovraka, a srednjoškolci i njihovi profesori s nestrpljenjem iščekuju dovršetak izgradnje škole kraj tvornice „Gavrilović“, kao i obnovu stare zgrade u Gundulićevoj ulici u kojoj će biti smještena gimnazija i učenički dom.
Ravnatelj Srednje škole Petrinja Milan Orlić rekao je kako preseljenje u novu zgradu kraj Gavrilovića očekujeove školske godine. „Zahvaljujem na izuzetnoj suradnji Osnovnoj školi Mate Lovraka i ravnateljici Ankici Krnjajić Magdić, no ovo je ipak prostor osnovne škole i nije prilagođen za srednjoškolsko obrazovanje, pogotovo za izvođenje nastave strukovnih programa pa zajedničkim naporima sve to nekako rješavamo, vozimo učenike na praksu i slično. Posebice zahvaljujem svim učenicima i roditeljima koji su, bez obzira na sve ove uvjete, ipak prepoznali Srednju školu Petrinja kao školu za svoju budućnost“, rekao je Orlić.
„Sisačko-moslavačka županija se kao osnivač škole ovdje u Petrinji, epicentru potresa, našla zaista u popriličnim problemima obzirom na oštećenost objekta, a djeca su morala nastaviti svoje školovanje“, kazao je zamjenik župana Mihael Jurić.
„Ono na što smo ponosni jest to da smo našli financijsko rješenje za zgradu koju je donirala obitelj Gavrilović. Dakle, zajmom Svjetske banke gradi se nova srednja škola, i to po standardima 21. stoljeća i bit će jedna od najmodernijih u Hrvatskoj. Ono što veseli je što će u matičnoj školi u Gundulićevoj, nakon njene obnove, osim gimnazije biti i učenički dom koji Petrinja nije imala prije potresa, a koji bi sa svojih 40 mjesta trebao biti spreman za novu školsku godinu. Dakle, ovdje nije samo riječ o obnovi, nego i o nadogradnji i podizanju obrazovnih standarda“, rekao je Jurić.
Gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes zahvalila je svim donatorima koji su u samim počecima, nakon potresa, izašli u susret i Gradu Petrinji i Sisačko-moslavačkoj županiji te pomogli pri saniranju oštećenih odgojno-obrazovnih objekata i svima koji su ustupili svoje prostore za odvijanje nastave.
„Veseli nas jako što ćemo uskoro u centru grada imati i srednjoškolce te polako vraćati u njega život. Bit će tu gimnazija i učenički dom. Svi se jako trudimo obnoviti što prije centar grada, a život u njega donose upravo institucije. Hvala Sisačko-moslavačkoj županiji što obnovom i izgradnjom obrazovnih objekata podiže standarde, povećava kapacitete i nadam se da ćemo upravo svime navedenim zadržati postojeće i privući nove stanovnike u naš grad“, rekla je gradonačelnica.
Ove školske godine Srednju školu Petrinja ukupno pohađa 228 učenika u 5 smjerova (opća gimnazija i Veterinarsko-prehrambeni tehničar kao četverogodišnji programi, Mesar i Cvjećar u trogodišnjem programu te Pomoćni voćar i vinogradar također u trogodišnjem programu).