Informacije, Obljetnice, Službena Petrinja, Vijesti|

U  Budičini je u organizaciji Grada Petrinje i Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata obilježena 30. godišnjica  stradanja mlade Josipe Kožić, prve žrtve Domovinskog rata na petrinjskom području. Obilježavanje je počelo paljenjem svijeća kod spomenika poginulim braniteljima u Donjoj Budičini, a nastavljeno polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u Gornjoj Budičini, kod spomen-obilježja na mjestu na gdje je 5. srpnja 1991., iz zasjede ubijena šesnaestogodišnja Josipa.

Počast poginuloj Josipi uz obitelj Kožić te Udrugu roditelja, udovica i djece poginulih branitelja odali su brigadir Ivica Kranjčević, izaslanik Predsjednika RH, general pukovnik Drago Matanović, izaslanik ministra obrane, Tatjana Pogarčić, izaslanica potpredsjednika Vlade  i ministra hrvatskih branitelja, Ivanka Roksandić, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora i župana Sisačko-moslavačke županije. U ime gradonačelnice Grada Petrinje počast je odao Željko Tonković, vijećnik Gradskog vijeća Grada Petrinje koji je ovom prilikom istaknuo kako je potrebno pamtiti i poticati mlade generacije da se sjećaju  ovakvih tragičnih događaja i mladih ljudskih života koji su ugašeni na najsvirepiji način.

General pukovnik Drago Matanović, inspektor obrane koji je u ovoj prilici bio izaslanik ministra obrane Maria Banožića, naglasio je kako je ovo tužna obljetnica događaja koji je nažalost bio samo početak svega što se kasnije događalo na području Petrinje i Banovine. „Napadnuti su mladi ljudi, ali ono što je najvažnije i treba jasno reći napadnuti su zato što su Hrvati.” Također je napomenuo kako se ovakvi događaji moraju obilježavati sve dok postoje pokušaji da se omalovaži žrtva i krivotvori povijest i to „zbog mladih koji moraju znati da sloboda nije došla sama od sebe, da su u tu slobodu utkane tisuće i tisuće žrtava i to treba poštivati.“

Darko Dumbović, predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata naglasio je kako činjenica da je u automobil  u kojem su bile žrtve ovog događaja ispaljeno 158 metaka govori o količini mržnje koja je bila upućena prema njima. Podsjetio je kako za ovaj zločin nitko nije  odgovarao iako se počinitelj zna, imenom i prezimenom te dodao kako obitelji stradalih očekuju samo jedno, a to je pravda. „Kažu ljudi da je pravda spora, ali dostižna, međutim u Hrvatskoj po pitanju odgovornosti za ratne zločine, pravda je ne samo spora, nego u većini slučajeva nedostižna.“- zaključio je Dumbović.

Comments are closed.

Close Search Window