Svečana dodjela Ugovora za 20 dugotrajno nezaposlenih žena u projektu Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije pod nazivom “Novim vještinama za bolju zajednicu” održana je jučer, 01. listopada 2020. godine u Maloj dvorani POU Hrvatski dom Petrinja. UOSI SMŽ odobrena su novčana sredstva Europskog socijalnog fonda-Operativni program Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020. kroz poziv za dostavu projektnih prijedloga.
„Zaželi – Program zapošljavanja žena – faza II“ što je uspješni nastavak prve faze. Projekt je vrijedan 1,85 milijuna kuna dok je vrijeme provedbe projekta 18 mjeseci. Partneri na projektu su Hrvatski zavod za zapošljavanje, Centar za socijalnu skrb Petrinja i Grad Petrinja. Darinko Dumbović, gradonačelnik Grada Petrinje, istaknuo je kako će se Grad uvijek odazvati svim udrugama koje su dobrodošle u svim projektima koje donose nadgradnju i standard života u gradu Petrinji, te istaknuo:
„Hvala Udruzi i svima onima koji sudjeluju u ovakvim prekrasnim projektima. Danas su ovdje otvorene i nove vrijednosti u kojima bez sudjelovanja ljudi nema ništa, mislim da tu više koristi ima, koristi imaju prije svega žene koje takoreći nisu nikada radile ili su izgubile šansu da uopće dobiju radno mjesto i kroz ovaj projekt i kroz svaki natječaj Ministarstva je ponovljena ta šansa. Nadam se da ćemo danas sutra zajedničkim radom opet doprinjeti da svi oni korisnici koji bi trebali imati uslugu tog standarda da će to biti dobro odrađeno. Čestitam Udruzi i svim djelatnicima, čestitam cijelom društvu koje se senzibiliziralo i hvala prije svega onim udrugama koji koriste izvanproračunski novac za nadgradnju a s druge strane znamo da još novaca ima u socijalnim fondovima koji će donijeti bolji i kvalitetniji život u Petrinji, to je taj potez između svih nas da i svatko od nas da taj dio i obol kod svakog projekta koji donosi u Petrinji radno mjesto, Petrinja je lijepo mjesto ali ipak najljepše je radno mjesto.“
– zaključio je gradonačelnik. Manda Šalić, voditeljica projekta, istaknula je kako će u ovom projektu žene steći određene kompetencije i biti konkurentne na tržištu rada, te dodala:
„U financijskim sredstvima smo osigurali i higijenske potrepštine koje će u biti pomoći ženama da mogu svakodnevno obavljati neke poslove u domaćinstvu u kojem budu kod korisnika. Također tu su pokrivene i plaće za upravljanje projektom i jedan dio sredstava će ići na putne troškove. Od same pomoći koje su žene pružale u kući od velike koristi im je bio i prijevoz s obzirom da su svi smješteni u ruralnim dijelovima, njima je teško bilo doći i do liječnika i do ostvarivanja nekakvih administrativnih poslova, do banke do pošte pa smo ih tako vozili naše bakice i frizeru i liječniku i u trgovinu, obilazili su groblja, neki čak i po dvadeset godina nisu obilazili groblja svojih obitelji tako da ne samo da smo im pružili ne samo tu nekakvu fizičku pomoć, oni su jednostavno tim projektom i tim druženjem s našim ženama dobili i nekakvu psihosocijalnu podršku.“
– istaknula je Šalić te dodala kako je projekt administrativno počeo 18.6.2020., žene počinju danas raditi na razdoblje od godinu dana, do 30.09.2021. a administrativni dio traje do 18.12.2021. Mihaela Gajdek iz Petrinje jedna je od novozaposlenih žena u ovom projektu, ne radi već 6 godina, a otkrila nam je kakva su joj očekivanja od novog posla:
„Očekujem da će mi biti dobro da ću uživati u pomoći starijim osobama, da ću ja biti zadovoljna s njima i oni sa mnom a ja radim kao osoba s invaliditetom. To je za mene nekakvo vraćanje među ljude, među društvo znači više nekakvo druženje i kontakti s građanima.“