U ulici Slavka Kolara 5b, u izgradnji su dvije drvene kuće tehnikom pasivne gradnje, a koje se po prvi puta grade u Hrvatskoj. Drvene kuće namijenje su za dvije obitelji s područja Petrinje i bit će trajno rješenje njihovog stambenog zbrinjavanja. Darinko Dumbović, gradonačelnik Grada Petrinje obišao je radove zajedno s Ivanom Kordić, pročelnicom UO za financije i nabavu, a dočekao ih je Neven Žužić, vlasnik tvrtke Nil-Ž d.o.o. koja je izvođač radova i Anto Rajić, dipl. inž. šumarstva i Koordinator izgradnje pasivnih kuća.Gradonačelnik je ovom prilikom istaknuo kako je struka stala iza ovakve pasivne gradnje koja ima određene standarde i certifikate te dodao:
“To nije priča samo za Petrinju, to može biti i europska priča. Cilj je imati sinergiju poduzetništva kroz doprinos najsamostalnijih slojeva društva koji potiču tradicionalne vrijednostima, a to je drvo-prerađivačka industrija koja je dala do znanja da ima tu svoje korijenje i budućnost. Moramo se izboriti kroz zakone da imamo svoje prirodno bogatstvo i da ne ostanemo samo jedna kolonija u kojoj će se uništavati ono što se vijekovima stvaralo. Primjer ovih kuća možemo upotrijebiti u drvnoj industriji gdje se može napraviti cirkularna ekonomija koja je važna, a to je da imaš svoju sirovinu i ljude koji ovdje gravitiraju. Oni mogu biti nova ponuda vrijednosti i nadgradnja stambenog zbrinjavanja koje nam je prioritet. Nastojat ćemo promovirati kao „pilot projekt“ ove dvije kuće i njihove standarde. Dom je najvažniji i on mora biti siguran, ali iza ovakvog doma i ovakvih projekata mora stati domovina Hrvatska. Sa konstruktivnim građenjem koja daje sigurnost,koja je građanima najvažnija,i mi preuzimamo odgovornost za budućnost ovog kraja i želimo bude još ovakvih kuća.”
Anto Rajić, dipl. inž. šumarstva i Koordinator izgradnje pasivnih kuća objasnio je nešto više o samom projektu gradnje:
„Pasivna gradnja ima najmanji utrošak energije za grijanje i hlađenje neovisno o vanjskim uvjetima. Napravljena je od drveta, eko bloka (napravljen od 40 cm prešane slame tretirana vapnom i vapnenom vodom) kako bi onemogućila ulazak svih nepoželjnih kukaca i drugih štetočina. Prvi smo na Hrvatskom tržištu s ovim trajnim rješenjem stambenog pitanja. Projekt je napravljen u projektanskom uredu Ratkajec.”
Neven Žužić, vlasnik tvrtke Nil-Ž d.o.o. zahvalio se svima koji rade na ovome projektu.Objasnio je kako im je nakon potresa gospodin koji je želio ostati anoniman predao projekt jer je želio da se proizvodnja ovakvih kuća napravi upravo u Petrinji budući da je najviše stradala u potresu.
“Primili smo gospodina i u dva sata smo dogovorili suradnju, projekt je njegov, mi smo izvođači radova. Firma Finel Petrinja je izradila ovu kuću od temelja do krova. Imamo još za postavit lim, knauf i parket iz tvornice Finel Petrinja . Kuća je pasivne gradnje, A certifikata, zidovi su 42 cm, a ukupno kuća iznosi 65 kvadrata. Partneri i ja donirat ćemo sav namještaj za kuću. Ove kuće su većinom za austrijsko i njemačko tržište, a jedan kvadrat iznosi 1000 eura. Zahvljujem se gradonačelniku i Gradu što su dali domaćoj tvornici da može prezentirati svoju proizvodnju i da 107 ljudi ima što za raditi.“- zaključio je Žužić.