Odlukom Ujedinjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. studenoga, u znak sjećanja na dan kada su 1960. godine sestre Mirabal ubijene od strane diktatora Rafaela Trujilla u Dominikanskoj Republici.
Na području Sisačko-moslavačke županije jedino sklonište i savjetovalište za žrtve obiteljskog nasilja je Centar za žene Adela iz Siska. Upravo u njihovoj organizaciji, a u suradnji s Policijskom postajom Petrinja i Hrvatskim zavodom za socijalni rad Područnim uredom Petrinja, na privremenoj Gradskoj tržnici danas, 23. studenoga 2024. provedena je tradicionalna javna akcija kojom se obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, a koju je svojim dolaskom podržala i saborska zastupnica i gradonačelnica Grada Petrinje Magdalena Komes.
Senka Filipović, predsjednica Centra za žene Adela najprije je zahvalila gradonačelnici na dolasku i Gradu Petrinji na kvalitetnoj suradnji i financijskoj podršci koju Grad kontinuirano pruža ovoj udruzi. Iz gradskog proračuna tako je ove godine za Centar za žene Adela osiguran iznos od 7.000 EUR-a, a sredstva se planiraju izdvojiti i iduće godine.
Predsjednica Filipović istaknula je kako je zabilježen povećan broj prijava nasilja nad ženama, a, nažalost, ove godine već imamo 16 ubijenih žena što od strane njihovih partnera, što od strane njihove djece. Egzistencijalne i socijalne okolnosti najčešće dovode do ovih strašnih kaznenih djela, a Filipović smatra kako bismo se svi zajedno trebali uključiti u poticanje radno sposobnih ljudi, pogotovo mladih na zapošljavanje kako bi oni sami pridonosili sebi za život i osjećali se korisnima, a onda možda ne bi bilo toliko nezadovoljstva i frustracije. Filipović je istaknula i kako Centar za žene Adela djeluje već godinama i svi im se mogu javiti za savjet (u svom savjetovalištu pružaju pravnu i socijalnu pomoć), smještaj u skloništu ili neki drugi oblik podrške. „Na raspolaganju je i od 0 do 24 sata SOS telefon 044/888-888, osobe mogu ostati anonimne i ne moraju se bojati, Centar za žene Adela će učiniti sve da im pomogne i da ih zaštiti“, naglasila je Filipović.
Renata Starčević, kontakt policajka Policijske postaje Petrinja, istaknula je kako se na ovaj način svake godine želi osvijestiti i senzibilizirati javnost o doprinosu koji svatko od nas može dati borbi protiv nasilja nad ženama, a s ciljem prevencije i učinkovitog suzbijanja nasilničkog ponašanja u obitelji. Starčević je apelirala na građane da ukoliko uoče nasilničko ponašanje ili znaju da je određena osoba pretrpjela nasilje, to i prijave bilokojoj policijskoj postaji ili policijskom službeniku, zatim na brojeve telefona 192 ili 112, a mogu se obratiti i Centru za žene Adela ili Hrvatskom zavodu za socijalni rad.
Saborska zastupnica i gradonačelnica Grada Petrinje Magdalena Komes najprije je čestitala svim udrugama i institucijama koje se bave borbom protiv nasilja jer je ona vrlo teška i kompleksna, a pogotovo Centru za žene Adela kao jedinom skloništu i savjetovalištu za žrtve obiteljskog nasilja na području naše županije. „Uz obiteljsko nasilje, u porastu je i kibernetičko nasilje s kojim su građani nešto manje upoznati, a kao članica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova imam priliku često slušati upravo i o toj problematici i znam da se zaista cijelo društvo treba uključiti, prvenstveno u prevenciju nasilja jer represija i zaštita zapravo dolaze na kraju, a mi kao društvo prevenciji moramo pristupiti od najranije dobi, među djecom, i učiti ih kako postupati prema prijateljima, prema roditeljima jer čuli smo, nažalost, mnoge žrtve obiteljskog nasilja u posljednje vrijeme nisu samo žrtve svojih partnera, nego i svoje djece. Tu je i nasilje na internetu te apeliram na roditelje da pripaze kakve sadržaje gledaju i slušaju njihova djeca na svojim uređajima“, rekla je gradonačelnica Komes pozvavši sve, ukoliko primijete bilokakav oblik nasilja ili prijetnje, da to odmah i prijave. Također je podsjetila kako je u ožujku ove godine Hrvatski sabor izglasao izmjene Kaznenog zakona te je u njega tim izmjenama uvršten femicid – teško ubojstvo ženske osobe, a koje ne zastarijeva, sve s temeljnom intencijom daljnjeg suzbijanja nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.