Informacije, Informiranje, Službena Petrinja, Vijesti|

Hrvatski zavod za zapošljavanje Područni ured Sisak predstavio je u ponedjeljak, 25. ožujka u petrinjskoj Ispostavi Zavoda Mjere aktivne politike zapošljavanja u 2024. godini s naglaskom na potpore za zapošljavanje za zelena i digitalna radna mjesta i zapošljavanje ranjivih skupina te programa vaučera za obrazovanje.

O Mjerama je više rekla predstojnica Područnog ureda Sisak Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Irena Bušić:

“ Potpore Hrvatskog zavoda za zapošljavanje namijenjene su poslodavcima, dakle obrtima, poduzećima, također i OPG-ovima koji žele zapošljavati nove radnike, a samim time, našim nezaposlenim osobama koje kroz ove mjere zaista mogu vrlo brzo ući u svijet tržišta rada. Imamo potporu za osposobljavanje gdje osobe koje možda nemaju nekakve profile, zanimanja ili zvanja, možemo ih kroz četiri do šest mjeseci osposobiti, oni nisu na teret poslodavcu. Zavod za zapošljavanje snosi trošak osposobljavanja i putni trošak i poslodavac još dobije novčanu pomoć za učenje, odnosno mentoriranje. Zaista su mjere koje su stimulativne i za jedne i za druge, a s druge strane, samozapošljavanje na našem prostoru prisutno je niz godina.”

U HZZ Područnom uredu Sisak mjere osposobljavanja lani su polučile najviše interesa. Gotovo 600 osoba obrazovalo se i osposobljavalo kroz razne potpore, kazala je Bušić. Kao primjer navela je osposobljavanje za programere bespilotnih letjelica koje je u Petrinji provela Razvojna agencija PETRA.

Prema iskazanom interesu, lani je na drugom mjestu bila potpora za zapošljavanje u Sisačko-moslavačkoj županiji. Odlukom koju je 10. veljače prošle godine, na prijedlog Vlade RH, usvojilo Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, ta potpora je lani u Sisačko-moslavačkoj županiji iznosila stopostotni bruto 1 financiran za zapošljavanje svake nezaposlene osobe. Kroz ovu potporu, prošle je godine financirano zapošljavanje 403 osobe. Treća po zastupljenosti bila je potpora za samozapošljavanje.

Uz spomenute mjere osposobljavanja, zapošljavanja u SMŽ i samozapošljavanja, ove godine naglasak je na zelenom i digitalnom zapošljavanju te vaučerima za obrazovanje

Predstavljanju Mjera aktivne politike zapošljavanja u 2024. odazvalo se 50-ak poduzetnika, obrtnika i vlasnika poduzeća koji posluju na području grada Petrinje, a predstavljanju je nazočila i gradonačelnica Magdalena Komes.

„Sav ovaj rezultat koji vidimo statistički o povećanju broja radnih mjesta, o povećanju broja gospodarskih subjekata, dakle smanjenju nezaposlenosti na području grada Petrinje, zapravo je rezultat jedne sustavne politike Vlade Republike Hrvatske. Od onih – ako ćemo ići prije potresa – mjera za zadržavanje broja zaposlenih kroz pandemiju koronavirusa, pa preko potresnih mjera kojima su se sačuvala radna mjesta gdje su se organizirano uvele poticajne mjere za područje Sisačko-moslavačke županije kao jedne od tri županije na kojima je proglašena katastrofa. Zahvaljujući tome, danas zapravo imamo ovako uspješne rezultate. Dakle i zbog poticaja za zapošljavanje, zbog velikih iznosa koji su došli samo na područje grada Petrinje – od dovršetka Centra novog života putem kojeg smo zadržali ne samo gospodarske subjekte, poslodavce i zaposlenike, nego i članove njihovih obitelji na području grada Petrinje, do mjera putem Intervencijskog plana gdje su povećana sredstva poziva za poduzetnike na koji se javilo stotinjak poduzetnika koji su dobili u prosjeku oko milijun kuna svaki za održavanje ili širenje svog poslovanja do raznih drugih mjera, poput ovih Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, do projekta „Zaželi“ koji zapošljava žene. I taj se projekt u ovim trenucima nastavlja. Potpisuju se ugovori za stotine teže zapošljivih žena koje će na našem području imati priliku raditi. I ovaj put ne samo žene, nego su zastupljena oba spola u pozivu, a pri tom će i naše udruge koje su se prijavile, imati svoje dodatne aktivnosti. Dakle, niz je mjera kojima se nastoji zadržati stanovništvo ovdje na području grada“, rekla je gradonačelnica.

Napominje kako je veliku ulogu u oživljavanju gospodarskih aktivnosti na našem području imao građevinski sektor: „Po meni, za to je zaslužna odluka Vlade RH da ovo područje obnavlja u stopostotnom iznosu na teret državnog proračuna i u tom konkretnom slučaju imamo zapravo građevinski zamah. Da je ostalo na stanovništvu da mora samo obnavljati, sigurno ne bi bilo ovoliko građevinskih firmi, ovoliko potreba za radom na području i Petrinje i Sisačko-moslavačke županije. Širenje građevinskog sektora odrazilo se i na druge sektore, naročito na uslužne djelatnosti koje, rekla bih, zapravo i žive od mnogobrojnih radnika koji s nalaze na području našeg grada.“

„Svi ovi poticaji su u ovom trenutku dobro došli, iako ne želimo vječno biti grad slučaj kojem treba pomoć. Želimo se razvijati, idemo u tom smjeru, ali evo, još uvijek smo u katastrofi, još uvijek i obnavljamo, osim što nastojimo razviti naš grad i još nam uvijek zapravo treba pomoć. Istu tu pomoć i dobivamo i vjerujem da zapravo zaista idemo u jednom kontinuirano uspješnom smjeru i da će zaista Petrinja, uz pomoć svih prijatelja i donatora koji su tu bili kad je trebalo i Vlade RH koja je osjetljiva na ovo područje, uspjeti zadržati stanovništvo, a prema nekakvim neslužbenim informacijama i povećati ga, što nam je bio cilj zapravo od početka ove krize, kako županu Ivanu Celjaku, tako i meni kao gradonačelnici Grada Petrinje, a svakako i Vladi Republike Hrvatske“, zaključila je Komes.


Comments are closed.

Close Search Window