Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve Hrvatskog Čuntića, Peckog, Dragotinaca, Kraljevčana i Prnjavora Čuntićkog održano je u nedjelju, 14. srpnja 2024. godine, pod nazivom “13. srpanj 1991. godine” paljenjem i polaganjem svijeća kod spomenika “bijelih križeva”.
Ova hrvatska naselja petrinjskog dijela Banovine u srpnju 1991. godine prva su se našla na udaru agresora. U napadima na njih i policijsku Ispostavu koju je MUP osnovao za Kraljevčane i Dragotince radi njihove obrane, od 13. do 15. srpnja 1991. godine, lokalnim pobunjenim Srbima pomagala je i JNA svojom tenkovskom postrojbom, pod izlikom uspostavljanja „tampon zone“. Bio je to prvi slučaj u Domovinskom ratu da je JNA izravno topništvom napala neki hrvatski obrambeni položaj. Nakon što su pomoću tenkova JNA, srpski pobunjenici zauzeli Hrvatski Čuntić, Prnjavor Čuntićki, Kraljevčane i Dragotince, uslijedio je pokolj mještana koji nisu htjeli poći u zbjeg. Kuće su opljačkane i zapaljene, a posebno je stradao i franjevački samostan sv. Antuna u Hrvatskom Čuntiću. U svoje porušene i spaljene domove, mještani, od kojih su mnogi sudjelovali u obrani Hrvatske, vratili su se tek s „Olujom“ 1995. godine.
Nakon obilaska spomen obilježja održana je i sveta misa koju je u Crkvi sv. Antuna Padovanskog u Hrvatskom Čuntiću predvodio fra Petar Žagar, upravitelj Župe.
Obilježavanju je nazočila gradonačelnica Grada Petrinje i saborska zastupnica Magdalena Komes koja je ovom prigodom istaknula:
„Drago mi je da njegujete sjećanje na ono što se dogodilo 1991. godine i drago mi je vidjeti ovdje i mlađih, i sumještana, i Petrinjaca, jer bez mladih naraštaja nema nam budućnosti. Banovina više nije krvava, ali moramo baštiniti sve ono što su nam ostavili u nasljeđe i branitelji i svi oni koji su dali svoj život kao civili i svi ostali koji su nam ostavili ovu prekrasnu domovinu. Moramo nastaviti tako i narednih godina. Imamo podršku i vi ovdje imate podršku i Grada Petrinje i Sisačko-moslavačke županije. To smo pokazali i nakon ovog razornog potresa, ali moram reći i kako sjednice Vlade započinju uvijek informacijama o obnovi ovog područja, što znači da zaista nismo zaboravljeni. Obećanje se ispunjava, nastojimo i infrastrukturno obnoviti, revitalizirati ovo područje i veseli me uvijek doći ovdje, jer znam da jedan mali krug velikih ljudi čuva povijesno nasljeđe, kulturu, tradiciju i sjećanje na Domovinski rat koji nam je ostavio ovu ljepotu koju imamo“, rekla je gradonačelnica, uz koju je na obilježavanju bio i predsjednik Gradskog vijeća Grada Petrinje Robert Polanščak.
Ivan Radošević, predsjednik Vijeća mjesnog odbora Čuntić-Prnjavor Čuntićki kazao je kako je kultura sjećanja nešto što nas sve obvezuje, nešto što nas identitetom pokazuje prema drugima i što nas povezuje istom prošlošću koju imamo. „Bez obzira na sve poteškoće, a njih će uvijek biti, nikada ne treba odustati“, zaključio je Radošević.