Službena Petrinja, Vijesti|

U sklopu petrinjskih Dana sjećanja ispred Policijske postaje Petrinja u organizaciji Policijske uprave sisačko – moslavačke obilježen je 28. rujan – dan kada se dogodio prvi otvoreni oružani napad na legalne institucije Republike Hrvatske.

Naime, u noći 27. rujna 1990. godine oko 21 sat i 30 minuta kod „Finela“ u Mošćenici teroristička skupina pobunjenih Srba izvršila je oružani prepad na tri policijska vozila koja su prevozila dugo i kratko naoružanje pričuvnog sastava policije iz Petrinje u Sisak. Oko 2 sata i 30 minuta grupa terorista upala je u Centar za zaštitu od požara i aktiviranjem sirena uputila poziv pripadnicima SDS-a na okupljanje ispred Policijske postaje Petrinja. Velikosrpska provokacija pretvorila se 28. rujna u oružani ustanak, a u napadu na Policijsku postaju Petrinja došlo je i do ranjavanja policijskog službenika.

Obljetnica ovog događaja obilježena je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen ploče poginulim i umrlim braniteljima pripadnicima Policijske postaje Petrinja.

Počast poginulim i umrlim redarstvenicima i svim hrvatskim braniteljima u ime Grada Petrinje odali su Ana Aleksić Pezelj, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti i imovinu, i Nenad Bužanić, gradski vijećnik i koordinator  za pitanja hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata Grada Petrinje.

 „33 godine su prošle od početka oružanog sukoba na teritoriju Republike Hrvatske koja je tek bila u povojima i u osnivanju. Pobunjeni Srbi su već devedesetih godina iskazivali svoje pretenzije stvaranju „Velike Srbije“ pokušavali su objediniti sve gradove i općine na području Banovine da bi stvorili „Veliku Srbiju“, ali su pripadnici Policijske postaje i interventnih snaga iz Zagreba to spriječili i tako Petrinja u tom trenutku, ranih devedesetih, nije bila prva općina koja bi bila pripojena Srpskoj Krajini. Nisu uspjeli, ljudi su dali sve od sebe prema mogućnostima i sredstvima kojima su u tom trenutku raspolagali,“

– kazao je Bužanić.

Robert Ramušćak, načelnik Policijske postaje Petrinja, naglasio je kako se ovim činom odaje počast prije svega svim hrvatskim policajcima, poginulim i nestalim braniteljima, ali i onim policajcima koji su herojski obranili ovu Policijsku postaju, te dodao:

„Znamo kako je tekao taj napad od strane oružanih paravojnih srbočetničkih formacija koji su htjeli zauzeti Policijsku postaju i odnijeti ili oteti oružje iz skladišta, što su u jednom dijelu i uspjeli, ali uglavnom je obranjeno. Imali smo prilike čuti govor prvog ratnog zapovjednika gospodina Martina Frščika koji je to detaljno opisao. Mislim da ne smijemo zaboraviti takve stvari, da moramo čuvati i njegovati spomen na takve događaje i prenositi na naše mlađe generacije u budućnosti da znamo što se događalo i kako se stvarala naša neovisna i lijepa Hrvatska,“

– zaključio je Ramušćak.

Nakon polaganja vijenaca, u župnoj crkvi sv. Lovre, održana je sveta misa za sve poginule policajce i hrvatske branitelje.

Comments are closed.

Close Search Window