Gradonačelnica Grada Petrinje, Magdalena Komes, u utorak, 29. srpnja 2023. godine, u izmještenom prostoru Gradske uprave Grada Petrinje, održala je radni sastanak s predstavnicama Zavoda za javno zdravstvo Sisačko – moslavačke županije, Odsjeka za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju na temu mjere kontrole i suzbijanja komaraca na području Grada Petrinje
Komarci (Red Diptera, Porodica Culicidae) jedna su od najrasprostranjenijih, najprilagodljivijih, i najuspješnijih taksonomskih skupina na Zemlji.
Životni ciklus komaraca sastoji se od četiri odvojena i različita životna stadija: jaje, ličinka (četiri stadija), kukuljica i imago (odrasla jedinka), što znači da komarci prolaze potpunu metamorfozu.
Prva tri stadija (jaje, ličinka i kukuljica) odvijaju se u vodi, a četvrti stadij predstavlja aktivnu odraslu jedinku komarca.
Oni mogu preživjeti u većini klimatskih uvjeta, a za razvoj im je neophodna stajaća voda.
Razvijaju se u prirodnim staništima (leglima). Prirodna legla su raznolika, aktivna uglavnom u proljeće, a to su: poplavne površine, kanali s vodom, udubine tla u šumama, lokve nastale nakon kiše, stajaćice bez prirodnih neprijatelja ličinki komaraca, voda u dupljama drveća, mirni dijelovi tekućica. Ako se tijekom ljeta dogodi plavljenje poplavnih površina, one postaju aktivna legla komaraca.
Uz visoke temperature i puno vlage (kiša) nastaju uvjeti za razvoj invazivnog tigrastog komarca te drugih vrsta koje se razvijaju u naseljima, u leglima koja nastaju ljudskom aktivnošću. Tigrasti komarac i druge “urbane” vrste komaraca za svoj razvoj iskorištavaju raznolike nakupine vode: otvorene posude s vodom u dvorištima i vrtovima (kante i bačve), različite predmete u dvorištu i u okolišu u kojima se nakuplja kišnica, gume u koje upada kiša, začepljene slivnike i oluke, vaze na grobljima, vode u pliticama lonaca za cvijeće, nakupine vode na nepropusnim podlogama, odbačen krupni otpad, neodržavana jezerca i fontane te različite slične nakupine vode.
Građani odgovornim ponašanjem mogu značajno utjecati na smanjenje broja komaraca koji se razvijaju u umjetnim leglima i koji im dosađuju. Potrebno je ukloniti vodu koja može postati leglo komaraca.
Svaka nakupina vode pa čak i ona minimalna koja stoji 7 dana i dulje predstavlja mjesto (leglo) za razvoj komaraca.
Kako ukloniti legla komaraca?
Ukloniti nepotrebne predmete i posude u kojima se nakuplja voda: kante, staklenke, igračke, odbačene predmete, automobilske gume te druge vrste posuda.
Redovito (jednom tjedno) isprazniti i isprati stijenke posuda u kojima je voda, npr. kante i bačve u kojima je voda za zalijevanje u vrtovima.
Spremnike za vodu u okućnicama i vrtovima zatvoriti poklopcem, gustom mrežom ili folijom.
U vaze za cvijeće na grobljima staviti pijesak ili zemlju, prirodno cvijeće zamijeniti umjetnim.
Odlagati krupni otpad na za to predviđena mjesta. Predmete odlagati tako da se u njima ne nakuplja voda.
Održavati otvorene bazene, ukrasna jezerca i fontane.
Održavati ispravnim sustave za odvodnju, drenažu i prikupljanje voda (krovni oluci, ulični slivnici, kanalizacija).
Folije (cerade, tende i sl.) postaviti na način da na njima nije moguće zadržavanje vode.
Propisno držati gume u vulkanizerskim dvorištima:
- natkriti prostor na kojem se drže gume
- redovito uklanjati gume koje se ne koriste
- ako su gume nenatkrivene prazniti vodu iz guma, gume slagati u obliku piramide i prekriti ih nepropusnom folijom tako da se na foliji ne zadržava voda.
Održavati septičke jame, držati ih propisno zatvorene.
Uređivati okućnice i vrtove, redovito kositi zelene površine i orezivati živice da se u njima što manje zadržavaju odrasli komarci.
Kako se zaštititi od komaraca?
Koristite repelente – sredstva koja odbijaju komarce. Pridržavajte se uputa za korištenje repelenata.
Pri boravku u području u kojem su komarci brojni, nosite prikladnu odjeću svijetlih boja, dugih rukava i duge hlače.
Zaštitite prozore i vrata mrežama za kukce i zavjesama, postavite mreže iznad kreveta i dječjih kolica.
Temeljne mjere suzbijanja komaraca su:
- suzbijanje razvojnih oblika (ličinki i kukuljica) komaraca u vodi (u leglima) –larvicidni tretmani suzbijanja komaraca
- uklanjanje legla komaraca koja je moguće ukloniti
- suzbijanje letećih jedinki komaraca zamagljivanjem sa zemlje (adulticidni tretmani)
- edukacija građana
Larvicidni tretmani suzbijanja komaraca
Larvicidni tretmani primjenom larvicida (kemijsko sredstvo koje uništava larve/ličinke komaraca) se provode ukoliko se na niti koji način nije moglo ukloniti, zatrpati, proliti ili hermetički zatvoriti pronađeno leglo (asanacijsko-sanitacijske mjere).
Na području grada Petrinje ovlašteni izvođač provodi ih kontinuirano od prvih nalaza ličinki u leglima svaka dva tjedna prema popisu potencijalnih žarišta komaraca razbacivanjem i polaganjem larvicida TB (kemijsko sredstvo koje uništava ličinke komaraca u obliku tablete) u vodena staništa. Larvicid koji se primjenjuje je selektivno toksičan i nema znatnije štetne učinke na ekosustav.
Adulticidni tretmani suzbijanja komaraca
Suzbijanje letećih jedinki komaraca (odraslih) provodi se kada komarci predstavljaju izrazitu smetnju građanima, odnosno u slučaju vrlo brojnih populacija komaraca na područjima koja su gusto naseljena ili ih u rekreacijske i druge svrhe koristi veći broj građana.
Suzbijanje letećih komaraca sa zemlje obavlja se metodom zamagljivanja (hladni ili topli postupak, kapljice u spektru do 50 mikrona) pomoću uređaja koji se nalaze na vozilima.
Brzina vozila je oko 20 km/h, uređaji insekticidnu maglu izbacuju u perimetru 50 metara od vozila sa svake strane ulice kojom vozilo prolazi (ukupno 100 m širok pojas) i u tome se krije odgovor zašto vozilo nije prošlo kroz moju ulicu. Rute kretanja vozila se određuju na početku sezone kada je definirana površina tretiranja.
Optimalno vrijeme za provedbu adulticidnih tretmana je cca 1 do 2 sata u zoru i cca 1 do 2 sata u sumrak, kad su najslabija strujanja zraka, tj. pri vjetru ispod 4 km/sat i temperaturama koje su u trenutku adulticidnog tretmana više od 15 stupnjeva ℃.
Vrlo je skup i neselektivan postupak koji uz ciljne vrste komaraca uništava i kukce korisne za poljoprivredu i prirodnu bioraznolikost.
Navedeni način suzbijanja je dobro uočljiv, bučan, a ponekad ga prati i neugodan miris vrlo sitnih kapljica otopine koje lebde u zraku.
Neprozirni aerosol (pogrešan naziv dim) nastaje razbijanjem uljnih radnih otopina u toploj struju zraka, a prozirni aerosol nastaje razbijanjem vodenih ili uljnih radnih u hladnoj struji zraka i takav se tretman provodi na području grada Petrinje, dakle radi se adulticidno tretiranje ULV hladnim postupkom zamagljivanja.
Adulticidni tretman bi morao biti samo nadopuna larvicidnim tretmanima suzbijanja komaraca, nikad prvi izbor.
Adulticidni tretmani, smanjuju biološki najaktivniju populaciju, ali nemaju rezidualno djelovanje.
U provođenju adulticidnih tretmana treba biti svjestan činjenice da „ruše“ samo trenutačno aktivnu populaciju komaraca, a to je svega oko 10% ukupne populacije i u regijama s velikim biološkim potencijalima.
Na području Grada Petrinje ovlašteni izvođač provodi ih sukladno pravilima struke.
S obzirom na situaciju u kojoj se nalazimo i vremenske nepogode koje su ove godine jako izražene Grad Petrinja redovno tretira komarce prema pravilima struke te tretmane pojačavamo dodatno uz prijave građana.