Informacije, Službena Petrinja, Vijesti|

Deseti larvicidni tretman usmjeren na uništavanje ličinki komaraca na području Grada Petrinje provodit će se 17. kolovoza 2023. s početkom u 08:00 sati.

KOMARCI

Komarci (Red Diptera, Porodica Culicidae) jedna su od najrasprostranjenijih, najprilagodljivijih, i najuspješnijh taksonomskih skupina na Zemlji. Oni mogu preživjeti u većini klimatskih uvjeta a za razvoj im je neophodna stajaća voda. Ovisno o vrsti, mogu se razvijati u različitim leglima, čistim i onečišćenim, prirodnim i umjetnim, itd. Pronalazimo ih na velikim dubinama u rudnicima,  ali i na velikim visinama. Nije svaka vrsta komaraca problem za čovjeka, ali mnoge vrste imaju vrlo negativne učinke.  

RAZVOJNI CIKLUS

Nakon što uzme krvni obrok, ženka komarca polaže jaja izravno na ili u vodu, tlo i u podnožje nekih biljaka na mjestima koja se mogu napuniti vodom. Jaja mogu preživjeti suhe uvjete i do nekoliko mjeseci. Kada se iz jaja izlegu ličinke, one žive, rastu i hrane se u vodi. Duljina vremena do izlijeganja ličinke do stvaranja slijedećeg stadija (kukuljice) ovisi o temperaturi vode, količini hrane i vrsti komaraca. Kukuljice također žive u vodi, ali se više ne hrane. Stadij kukuljice traje oko dva dana te nakon toga iz kukuljice izlazi odrasla jedinka komarca. Odrasli komarac izlazi na površinu vode i nakon što mu se krila i tijelo osuši, odleti spreman započeti svoj životni ciklus. Životni ciklus obično traje dva tjedna, ali ovisno o uvjetima, može biti od četiri do čak mjesec dana.

Životni ciklus komaraca sastoji se od četiri odvojena i različita životna stadija: jaje, ličinka (četiri stadija), kukuljica i imago (odrasla jedinka), što znači da komarci prolaze potpunu metamorfozu. Prva tri stadija (jaje, ličinka i kukuljica) odvijaju se u vodi, a četvrti stadij predstavlja aktivnu odraslu jedinku komarca. Samo ženke komaraca bodu i hrane se krvlju ljudi i drugih životinja.                                

Sa zdravstvenog stajališta, komarci predstavljaju najvažniju skupinu kukaca jer su odgovorni za prijenos mnogih medicinski važnih patogena i parazita poput virusa, bakterija, praživotinja i nematoda. Osim prenošenja uzročnika brojnih i vrlo opasnih zaraznih bolesti komarci su i molestanti (napasnici koji uznemiravaju kralježnjake).

Većina do sada poznatih vrsta komaraca u svijetu su molestanti a samo njih 100-tinjak mogu prenositi bolesti, te ih nazivamo vektorima. Biti vektor znači da se uzročnik bolesti određeno vrijeme nalazi u komarcu – vektoru, kojega ubodom prenosi dalje na čovjeka.

Najčešće bolesti koje u svijetu prenose komarci su malarija, dengue groznica, žuta i Chikungunya groznica te različiti tipovi encefalitisa. Takve bolesti imaju sezonski karakter, jer ovise o životnom ciklusu komaraca, koji najčešće traje od proljeća do kasne jeseni. Danas, pojavnost i rasprostranjenost tih bolesti ovise o klimatskim promjenama, međukontinentalnoj razmijeni, putovanjima i migracijama ljudi, itd. Zemlje s najvećim brojem stanovnika često su ujedno i endemska žarišta vektorskih bolesti. Podaci Svjetske zdravstvene organizacije govore da više od polovine svjetskog stanovništva živi s rizikom obolijevanja od različitih bolesti u čijoj pojavi sudjeluju vektori, od toga 40% stanovništva živi s rizikom obolijevanja od dengue groznice čije uzročnike prenose komarci.

Situacija u Hrvatskoj je nešto povoljnija, prije svega jer se Hrvatska nalazi u dijelu svijeta u kojem navedene bolesti nisu često zastupljene. Sporadično zatupljene bolesti u našoj zemlji još uvijek ne predstavljaju veliki rizik za stanovništvo, ali treba biti na oprezu. Komarac je jedna od najopasnijih životinja s kojima se čovječanstvo susreće i umnogome je utjecala na razvoj čovječanstva današnjice. Obzirom da je poznato da su komarci prenosioci mnogih bolesti, istraživanje i kontrola komaraca predstavlja kako lokalni tako i nacionalni interes, a sve u svrhu zaštite zdravlja ljudi.

Bolesti koje prenose  komarci se mogu spriječiti jedino  smanjenjem broja uboda komaraca osobnom zaštitom sredstvima koja tjeraju komarce (repelenti) i odjećom (dugi rukavi, duge nogavice) i smanjivanjem broja komaraca u okolišu.

OSOBNA ZAŠTITA PROTIV KOMARACA

  • na prozore i vrata stavite zaštitnu mrežu protiv komaraca
  • ne ostavljajte upaljeno svijetlo u prostorijama u kojima ne boravite, na terasama, balkonima i u dvorištima
  • koristite komercijalne aparatiće/sprejeve sa sredstvima koja tjeraju/ ubijaju  komarce prema uputama proizvođača
  • ukoliko nemate zaštitnu mrežu na prozorima, stavite zaštitnu mrežu oko kreveta i dječjih krevetića
  • nosite odjeću dugih rukava i dugih nogavica kada boravite na otvorenom
  • nepokrivene dijelove kože zaštitite repelentom

SMANJENJENJE BROJA KOMARACA U OKOLIŠU

  • komarci trebaju vodu stajaćicu kako bi se razmnožavali
  • preko dana zadržavanju se u niskom raslinju i grmlju

POSTUPCI NA RAZINI KUĆANSTVA

  1. Uklonite ili ispraznite vodu iz svih predmeta (npr. bačve, kante, prazne lončanice te  podlošci za lončanice, auto-gume i sl.) u dvorištima, vrtovima, na balkonima ili terasama,
  2. Ukoliko tu vodu koristite za zalijevanje vrtova, iskoristite istu u roku od 3 dana, a ukoliko stoji duže vrijeme, obavezno posudu prekrijte poklopcem ili na neki drugi način. Posudu dobro zatvorite (npr. najlon, folija ili možete na površinu vode u posudi gdje držite vodu za zalijevanje izliti malu količinu jestivog ulja, tako da dobijete tanak film ulja preko površine vode, koji će spriječiti ženke komaraca da polažu jajašca larvi u vodu, a voda kao takva još će uvijek biti pogodna za zalijevanje vrta i sl.)
  3. Zatrpajte jame, bare i slične površine kako se ne bi nakupljala kišnica!
  4. Uredite okoliš kuće, na način da uklonite suvišno nisko raslinje i gustu travu, time umanjujete mogućnost zadržavanja komaraca oko vašeg objekta.
  5. Održavajte septičke jame, dobro ih zatvorite.
  6. Žljebove i oluke održavati prohodnima i čistima (kako bi se spriječilo neželjeno zadržavanje vode)

Pridržavajući se ovih pravila broj komaraca u  Vašem okolišu može se bitno smanjiti.

Temeljne mjere suzbijanja komaraca su:

•             suzbijanje razvojnih oblika (ličinki i kukuljica) komaraca u vodi (u leglima) -larvicidne mjere – na području Petrinje provodimo ih svaka dva tjedna prema popisu potencijalnih žarišta komaraca ubacivanjem larvicida (preparat koji uništava ličinke komaraca) na vodene površine

•             uklanjanje legla komaraca koja je moguće ukloniti

•             suzbijanje letećih jedinki komaraca zamagljivanjem sa zemlje (adulticidne mjere)

•             edukacija građana.

Najuspješnija mjera suzbijanja komaraca je suzbijanje razvojnih oblika komaraca u vodi, odnosno uklanjanje legla komaraca.

POSTUPCI NA RAZINI JEDINICA LOKALNE SAMOUPRAVE

Smanjenje broja komaraca u okolišu provođenjem DDD mjera: preventivna i obvezna preventivna dezinsekcija

Životni ciklus komarca od jajašca do odrasle jedinke traje prosječno 7 dana (5-10 dana ovisno o uvjetima okoliša).

Suzbijanje može biti usmjereno prema razvojnim oblicima komaraca ili odraslim jedinkama

  1. Sanacijski postupci:
  2. uklanjanje uvjeta za razvoj i razmnožavanje komaraca-otklanjanje ekoloških niša (vođenje katastra vidljivih i skrivenih voda)        
  • Biološke mjere suzbijanja:
  • uvođenje predatora ličinki komaraca (ribica koje se hrane razvojnim oblicima komaraca u vode stajaćice)
  • primjena dozvoljenih larvicidnih pripravaka na bazi Bacillus thurigiensis var.is. u obliku tekućina, granula ili sporootpuštajućih briketa
  • Kemijske mjere suzbijanja:
  • Primjena kemijskih regulatora rasta
  • Primjena insekticidnih larvicida

KEMIJSKE MJERE SUZBIJANJA KOMARACA

Kemijske mjere uključuju primjena kemijskih biocida koji neselektivno ubijaju sve kukce. To su preparati na bazi kemijskih spojeva: organofosfati, piretroidi, karbamati. Formulacije mogu biti pripremljene za suzbijanje ličinki i odraslih komaraca. U okoliš se unose pomoću različitih raspršivača.

Larvicidi se primjenjuju u leglima komaraca, i to konvencionalni larvicidi i regulatori rasta kukaca (IGR), koji sprječavanju razvoj ličinki u odrasle komarce. Ovi larvicidi primjenjuju se u zatvorenim i izoliranim vodenim sustavima koji su bogati (zasićeni) organskim tvarima, kanalskoj mreži i šahtovima, te u manjim umjetnim leglima.

Adulticidi se koriste za suzbijanje odraslih komaraca. U okoliš se unose na dva načina: raspršivanjem otrova u jako sitnim česticama (ULV metoda) ili vezanjem otrova na neki nosač, najčešće dim (zadimljavanje). U primjeni je hladni i topli postupak ULV zadimljavanja. Kod hladnog postupka zadimljavanja otapalo je voda (vidljivo kao“skoro prozirni dim“), a kod toplog mineralno ulje (vidljivo kao „jako uočljiv oblak dima“).  

Adulticidna metoda, tj. suzbijanje krilatica za provedbu kontrole komaraca (odraslih komaraca) je uglavnom kemijska metoda koja bi se isključivo trebala koristiti kao dopuna larvicidnim tretmanima (ukoliko je larvicidni tretman bio neuspješan ili manje uspješan). Ne smije biti osnovna i jedina metoda suzbijanja komaraca!

Rezultati adulticidne obrade (akcije suzbijanja komaraca samo tijekom pojave velikog broja krilatica) uvijek su privremeni (izuzetno kratkotrajno djelovanje).

Primjene sezonskih jednokratnih adulticidnih tretmana protiv komaraca ne mogu se smatrati ekonomski opravdanim, posebice što ovakav način pogađa samo dio odrasle populacije, ostavljajući očuvanim stadije ličinki u svim dostupnim vodenim sustavima.

Svi adulticidni postupci su neselektivni postupci koji ugrožavaju zdravlje osjetljivih skupina ljudi, uzrokuju štete u okolišu uključujući i vodene i kopnene životinje, širokog su spektra djelovanja i uništavaju sve trenutačno prisutne vrste insekata. Važno je naglasiti da negativno djeluju i na vrste koje su predatori komaraca, bitno narušavaju biološku ravnotežu opterećujući okoliš štetnim tvarima.

Temeljne mjere suzbijanja komaraca su:

•             suzbijanje razvojnih oblika (ličinki i kukuljica) komaraca u vodi (u leglima) -larvicidne mjere – na području Petrinje provodimo ih svaka dva tjedna prema popisu potencijalnih žarišta komaraca ubacivanjem larvicida (preparat koji uništava ličinke komaraca) na vodene površine

•             uklanjanje legla komaraca koja je moguće ukloniti

•             suzbijanje letećih jedinki komaraca zamagljivanjem sa zemlje (adulticidne mjere)

•             edukacija građana.

Comments are closed.

Close Search Window