Informiranje, Obljetnice, Službena Petrinja, Vijesti|

Na današnji dan prije 29 godina, nakon duge četiri godine okupacije, Petrinja je zahvaljujući veličanstvenoj vojno oslobodilačkoj operaciji „Oluja“ napokon oslobođena. Dan je ovo u kojem se i danas kao i 1995. miješaju osjećaji ponosa zbog pobjede, ali i tuge zbog svih onih koji su u borbi za slobodu položili svoje živote. U čast i zahvalu njima 6. kolovoz je ujedno proglašen i Danom hrvatskih branitelja Grada Petrinje.

Obilježavanje ovog najvažnijeg dana u povijesti započelo je tradicionalnom „Budnicom ponosa i slave“ u organizaciji Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Republike Hrvatske – Ogranak Grada Petrinje.  Ove je godine budnica za razliku od prijašnjih godina, imala završno okupljanje na „Pigiku“ gdje su se sudionici budnice susreli s ultramaratoncem Brankom Šubićem i krenuli zajedno prema spomeniku pukovniku Predragu Matanoviću i suborcima gdje su državni barjak predali  gradonačelnici Magdaleni Komes te gradski barjak ratnom gradonačelniku Josi Dolencu.

Zajedno sa sudionicima budnice kod spomenika je dočekan i ultramaratonac Branko Šubić koji je danas završio svoj četvrti  etapni ultramaraton “Savudrija – Petrinja 2024.“, koji se ove godine održavao od 31. srpnja do 6. Kolovoza pod motom “Da se ne zaboravi”.

Nakon predaje zastave kod spomenika su položeni vijenci i zapaljene svijeće za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje. Počast su im odali su članovi njihovih obitelji, braniteljske udruge, general Ivan Pokaz kao izaslanik predsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja, brigadir Domagoj Adanić kao izaslanik ministra obrane, Domagoj Orlić kao izaslanik župana Sisačko-moslavačke županije, izaslanstvo Policijske uprave Sisačko-moslavačke županije,  gradonačelnica Magdalena Komes sa zamjenikom Ivanom Prskalom, predstavnici bojni Gromova i Tigrova, gradski vijećnici predvođeni predsjednikom Gradskog vijeća Robertom Polanščakom, predstavnici bošnjačke i srpske nacionalne manjine, vatrogasaca, udruga, mjesnih odbora, direktori i ravnatelji gradskih ustanova te ostali građani.

Zajedničku molitvu predvodio je fra Mate Bašić, upravitelj župe Sv. Bartola u Hrastovici s trajnim đakonom Vjekoslavom Uvalićem.

Gradonačelnica je istaknula kako svi Petrinjci jako dobro pamte i Domovinski rat i „Oluju“ i oslobođenje 6. kolovoza što je bio dugo očekivani trenutak za sve Petrinjce. „Danas s dužnim pijetetom i ponosom obilježavamo ovu 29. obljetnicu popraćenu mnogim aktivnostima kojima se podsjećamo na istinu o Domovinskom ratu, a kojima nam pomažu mnogobrojne udruge proistekle iz Domovinskog rata. Bilo je tu raznih malonogometnih turnira do ovog  na današnji dan  vrhunca, utrke našeg Petrinjca Branka Šubića koji je još jednom podnio žrtvu kako bi sve podsjetio na ono što se događalo tijekom Domovinskog rata i „Oluje“. Zahvaljujemo  i odajemo dužnu počast svima koji su dali svoje živote da bismo danas obilježavali slobodni život u našoj prekrasnoj Hrvatskoj. Naravno uz zahvalu i sjećanje na zasluge živućih branitelja koji s nama redovito obilježavaju i prisjećaju se svojih ratnih suboraca. Kao što je danas i voditeljica tijekom obilježavanja napomenula, nikada nećemo i ne smijemo zaboraviti“, istaknula je gradonačelnica.

U ime sisačko-moslavačkog župana obilježavanju je prisustvovao državi tajnik Domagoj Orlić istaknuo je važnost ovog datuma ne samo u povijesti Petrinje, nego i Hrvatske. „Bitno je održavati ovakve događaje prvenstveno zbog mladih koji su također danas došli u velikom broju, važno je čuvati istinu o Domovinskom ratu i čuvati uspomenu na Domovinski rat. Ti dani kada je oslobođena Hrvatska i danas nam trebaju biti putokaz jer taj period je pokazao – kad su Hrvati zajedno, onda nam je doista nebo granica“, naglasio je Orlić.

Ratni gradonačelnik Joso Dolenac istaknuo je kako je ovo vrlo emotivan dan za Petrinjce. “Gledali smo preko Kupe i nadali se da ćemo se vratiti i dočekali smo to. Evo i obnovu nakon potresa smo dočekali, vjerujem da ćemo i taj dio priče prebroditi i da će Petrinja ponovno biti kakva je nakad bila”, kazao je te Dolenac.

Nakon komemoracije kod spomenika, u župnoj crkvi Preobraženja Gospodnjeg u kojoj se danas slavi i župni titular, tj. blagdan Preobraženja Gospodnjeg, održana je svečana sveta misa koju je predvodio mons. Josip Mrzljak, varaždinski biskup u miru.

Nakon završetka službenog dijela obilježavanja, održano je prigodno okupljanje i druženje hrvatskih branitelja u prostoru Udruge ratni veterani, veterani domovinskog rata Grada Petrinje.

Comments are closed.

Close Search Window