Informiranje, Službena Petrinja, Vijesti|

U povodu sutrašnjeg Svjetskog dana učitelja, u posjetu obrazovnim institucijama na području Grada Petrinje boravile su Vesna Bedeković, predsjednica saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu  te dekanica Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu Blaženka Filipan-Žignić. S gradonačelnicom Magdalenom Komes i zamjenikom Ivanom Prskalom te prodekanom Odsjeka u Petrinji Učiteljskog fakulteta Markom Badrićem, obišli su privremeni prostor u kojem djeluje Odsjek u Petrinji te Osnovnu školu Dragutina Tadijanovića i Srednju školu Petrinja.

Dekanica Filipan Žignić u svom je obraćanju studentima istaknula kako je uloga učitelja u društvu iznimno bitna te kako je posebno zadovoljna činjenicom što su sve kvote na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu, ali i odsjecima u Petrinji i Čakovcu popunjene.

Bedeković, koja je i sama profesorica, istaknula je kako su joj učitelji uvijek pri srcu te uvijek u prigodi dana posvećenog učiteljima nastoji obići neke od obrazovnih institucija. Kazala je kako je Petrinja kolijevka hrvatskog učiteljstva sa 162 godine dugom tradicijom učiteljstva. „Dojmovi su sjajni kao i uvijek jer i ja se kao prosvjetni radnik i sveučilišni profesor najbolje osjećam među profesorima, učenicima i studentima, ali ono što je najvažnije za reći, Petrinja je jedno veliko gradilište. Tu se vidi i osjeti da se zaista radi, da ima izuzetno veliki broj gradilišta različitog karaktera, a ono što mene najviše raduje da se obnavljaju zgrade u području sustava odgoja i obrazovanja“.

Veseli je i činjenica kako Petrinja i ove godine ima više upisanih prvašića, kao i srednjoškolaca. „Mi možemo napraviti sto škola, sto fakulteta, sto vrtića, sto zgrada ako u njima nema učenika, učitelja, profesora, ako u njima nisu ljudi, mi nismo ništa napravili. Zato me osobito raduje ta informacija koju sam dobila i u razgovoru s dekanicom i prodekanom kako je za upise na Učiteljski fakultet popunjena kvota. Što se tiče osnovne škole i djece, informacija je da se obitelji polagano vraćaju u Petrinju, one obitelji koje su odselile na privremeni rad u neke zapadne zemlje, polako se vraćaju, a time raste i broj novorođene djece i broj novoupisane djece“, dodala je Bedeković te poručuje kako Petrinji sada trebaju studentski i učenički dom, a za Srednju školu Petrinja istaknula je kako ima sve predispozicije kako bi postala Regionalni centar kompetentnosti te kako vjeruje da će to i postati.

Gradonačelnica je istaknula kako je ponosna što je na čelu grada koji je kolijevka učiteljstva, grada koji se može pohvaliti najstarijim ustanovama u obrazovanju.

„Obišli smo ustanove koje brinu o našoj djeci, koje sve više vremena provode u odgoju i obrazovanju naših potomaka. Nažalost vremena su se promijenila, roditelja sve manje kod kuće, a djeca sve duže u školi i učitelji na neki način preuzimaju, barem djelomičnu, ulogu roditelja. Zbog toga smo danas malo prošetali, porazgovarali s učiteljima i nastavnicima općenito kako bi im dali podršku i ustvrdili da razumijemo njihovu poziciju u današnjem društvu, kada se zaista okolnosti mijenjaju, mladi se mijenjaju, informacije puno brže kolaju i samim time se i samo društvo brže mijenja“, rekla je Komes.

Na samom kraju ističe kako su velika financijska sredstva stigla na naše područje nakon potresa. „Previše je ovo područje bilo zapušteno u zadnjim desetljećima i još je jako puno posla pred nama i očekujemo i dalje podršku Vlade Republike Hrvatske u svakom smislu, naročito financijskom“, zaključila je Komes.

Comments are closed.

Close Search Window