U Peckom je u subotu, 24. kolovoza 2024. godine u organizaciji Udruge hrvatskih branitelja policije Petrinja obilježena 33. obljetnica stradanja mještana i branitelja te obljetnica posjete prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana prvoj crti bojišnice u Peckom.
Nakon što je prošle godine otkrivena spomen-ploča, ove godine postavljena je i ovom prigodom otkrivena bista našeg prvog predsjednika što je, kako su pojasnili organizatori, drugi korak u uređenju budućeg spomen-područja u Peckom, projekta na kojem je i Grad Petrinja partner.
Otkrivanju biste prisustvovali su obitelji poginulih, umrlih i nestalih hrvatskih branitelja, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved kao izaslanik premijera Andreja Plenkovića, gradonačelnica Magdalena Komes kao izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora, državni tajnik Drago Matanović kao izaslanik ministra obrane Ivana Anušića, državni tajnik Domagoj Orlić, zamjenik župana Mihael Jurić, predsjednik gradskog vijeća Grada Petrinje Robert Polanščak, predstavnici policije, vatrogasaca, ostali uzvanici, brojne braniteljske udruge i mještani.
U svom uvodnom obraćanju predsjednik Udruge Tihomir Šalić istaknuo je kako je dolazak predsjednika Tuđmana imao izuzetno velik značaj i ohrabrenje za branitelje i lokalno stanovništvo. Zahvalio je svima koji su sudjelovali i podržali projekt, Ministarstvu hrvatskih branitelja, Sisačko-moslavačkoj županiji, Gradu Petrinji i svim ostalim donatorima.
Inicijator ovog projekta, član Udruge hrvatskih branitelja policije Petrinje Ivo Vranić Buva, naglasio je ulogu mještanina Ive Abramovića u organiziranju obrane na fronti u Peckom te ‘91. godine.
Gradonačelnica i saborska zastupnica Magdalena Komes istaknula je snagu i odvažnost hrvatskih branitelja koji su hrabrošću i ogromnom ljubavi prema Domovini izborili slobodnu i neovisnu hrvatsku državu, viziju koju su brojne generacije hrvatskog naroda sanjale te zahvalu koju im dugujemo. „Obilježiti presudne momente, postaviti biste našim velikanima znači obilježiti ono što Hrvati jesu, a kad se osvrnemo, prije svega smo pobjednici.“ Istaknuvši kako je bistu Franje Tuđmana izradio mladi umjetnik, Petrinjac Ivan Novak, povukla je paralelu s kipom Stjepana Radića koji se nalazi u u Petrinji, djelom prve hrvatske akademske kiparice Mile Wod. Naglasila je kako je Banovina ne samo središte Hrvatske, nego i središte štovanja hrvatske ideje i naših velikana i mjesto gdje se ne zaboravlja ono što se zaboraviti ne smije. Usvoom je govoru istaknula kako dugujemo veliku zahvalu i prvom hrvatskom predsjedniku koji je svojim vizionarskim vodstvom tisućljetnu težnju hrvatskog naroda pretočio u stvarnost.
Tomo Medved čestitao je Udruzi hrvatskih branitelja policije Petrinja i inicijatoru akcije Ivi Vraniću što otimaju od zaborava istinu o Domovinskom ratu. Istaknuo je kako dolazak predsjednika Tuđmana u Pecki nije bio samo čin političke podrške, nego i duboka gesta prema ljudima koji su se unatoč izrazito teškim uvjetima i okolnostima borili za opstojnost Hrvatske.
Naglasio je kako se još uvijek traga za 78 nestalih osoba s ovog područja te kako Ministarstvo hrvatskih branitelja neće odustati dok ne pronađe i posljednju nestalu osobu iz Domovinskog rata.
„Sloboda koju danas uživamo iskovana je hrabrošću i krvlju hrvatskih branitelja, a naša je dužnost čuvati je i graditi za generacije koje dolaze iza nas“, kazao je Medved.
Bistu je izradio Petrinjac Ivan Novak, umjetnik, kipar i grafičar, a otkrili su je Biserka Brašić,majka poginulog hrvatskog branitelja Marija Brašića pripadnika Tigrova, poginulog u PeckomiDubravka Majdandžić,supruga umrlog hrvatskog branitelja Mirka Majdandžića i sestra poginulog hrvatskog branitelja Zdravka Marinovića.
Zajedničku molitvu i posvetu spomen biste predvodio je sisački biskup, mons. Vlado Košić.