Darinko Dumbović, gradonačelnik Grada Petrinje obišao je lokaciju u Brestu Pokupskom na kojoj se izvode geoistražni radovi zbog pojave likvefakcije.
Voditelj istražnih radova na predmetnom lokaciji je doc. dr. Mario Bačić s Građevinskog fakulteta u Zg, sa Zavoda za geotehniku. Docent Bačić kazao je kako se na širem području grada Petrinje, Gline i Siska pojavio fenomen likvefakcije te pojasnio o čemu se točno radi:
„Pojava je to gdje uslijed intenzivne trešnja tla dolazi do povećanja pritisaka vode u depozitima i slojevima slabo zbijenog pijeska i do gubitka njegove čvrstoće. To se manifestira na površini u vidu takozvanih pješčanih vulkana ili kako su stanovnici primijetili gejzira vode koja izlazi na površinu i sa sobom iznosi pijesak na površinu što za posljedicu ima tonjenje i slijeganje objekata.“
Docent je još kazao kako je za sada detektirano pet većih zona likvefakcije u Petrinji i Sisku, a zona u Brestu je pilot projekt gdje prvi puta provode takva ispitivanja. Ispitivanja se provode primjenom više metoda poput istražnih bušenja, CPT metode geofizičkih ispitivanja, a cilj je utvrditi stanje temeljnog tla da se definira model temeljnog tla kako bi se naknadno mogli utvrditi uvjeti sanacije temeljnog tla ispod postojećih objekata i uvjeti gradnje eventualnih novih objekata Likvefakcija se na području Petrinje pojavila još u ulici Milana Makanca i Slavka Kolara te na području Vinogradske ulice. I klizišta su, uz urušne vrtače i likvefakciju, jedan od geotehničkih posljedica potresa koji su se također pojavili i na ovom području. Dio tih klizišta jesu nova, ali veći dio su klizišta koja su već ranije bila detektirana, a sada su se dodatno aktivirala. Za sada je u gradu Petrinji definirano sedam lokacija klizišta na kojima će se također provesti ovakva istraživanja. Nakon ispitivanja slijedi izrada elaborata i mišljenja o stanju temeljnog tla. Gradonačelnik Dumbović na pitanje novinarke o pitkoj vodi u Brestu kazao je kako je komunalna infrastruktura nažalost još uvijek civilizacijsko pitanje na ovom području.
„Sama voda i projekt Aglomeracije koji radimo u sklopu jednog dijela magistralnog cjevovoda prema Lekeniku, a koji radimo s Hrvatskim vodama je gotov. Prošle godine smo raspisali natječaj distributivnih vodova koji je sad u završnoj fazi odlučivanja tko će raditi te bi uskoro trebali moći po hitnom postupku uvesti izvođače u rad, po mojoj procjeni za desetak dana. Novac je osiguran u Hrvatskim vodama, 8,5 mil kn je bez PDV. Mi smo radili dugo na tome. Ostala su još ova dva sela, Brest i Mala Gorica, ali imamo problem i Hrastovice, Taborišta i Budičine. To je ova naša mini aglomeracija koju moramo završiti. Ljudi su se ovdje snalazili i s bunarima, ali sada je potres i u tom dijelu napravio štetu i sada je definitivno došlo vrijeme da moramo jedni druge pogurati i u komunikaciji s glavnim direktorom Hrvatskih voda što prije početi s radovima. Mi smo imali izuzetno puno problema u projektima aglomeracije, za ovaj dio za Brest, da bi samo došli do građevinsko-lokacijske dozvole trebalo nam je dvije godine.“
– rekao je Gradonačelnik.